SH Sokol, Písek
A tým
Rozhodčí: Pivovarský, Novák

Těžká pozice pro Spartak, na finále ztrácí pětadvacet bodů

O víkendu odstartovaly série semifinále play off pod krajskými koši. Okresní reprezentanti z Kaplice zamířili do haly píseckých sršňů a v oslabené sestavě si připsali porážku o pětadvacet bodů. Nyní je čeká těžká výzva – zvítězit v sobotu doma o více jak 25 bodů. V semifinále se hraje na dva zápasy, kdy při dělbě vítězství rozhoduje vzájemné skóre. Utkání se hraje netradičně až od 19:00. Ve druhém semifinále zvítězili hráči Legends ČB v Pelhřimově.

Sokol Sršni Písek – Spartak Kaplice 89:64 (43:30) – 1:0 na zápasy

Cestou na zápas počítal kaplický trenér Milsimer ztráty – ze zdravotních důvodů chyběli rozehrávač Míšek a kapitán Hejný – a tak šlo do boje pouze sedm statečných. Role rozehrávače se ujal Čegan a celé utkání na této nezvyklé pozici zvládl. Písecký tým nastoupil posílen o Marka Plášila (předtím hrál v Brandýse a na Spartě), který byl tahounem sršňů za vítězstvím (v duelu zaznamenal 27 bodů).

Vstup do utkání patřil hráčům od Otavy. Rychle se ujali vedení (4:0), které postupně navýšili na dvojciferný rozdíl – 12:2 (5.). Reakcí byl oddechový čas Spartaku, zklidnění a změna útočného postavení. Výsledkem bylo snížení stavu během jedné minuty na 14:9 (6) a time out přišel na domácí straně. Po jeho skončení se hrálo vyrovnaně, kdy se skóre vyšplhalo na 20:13 po I. čtvrtině. Ve druhé desetiminutovce drželi kapličtí s píseckými krok. Útoky se přelévaly ze strany na stranu a na každý drobný odskok domácích hosté ihned odpověděli. Střelecky spartakovce držel především Petr Novotný (v této části hry zaznamenal 9 bodů, celkem pak 26).  V polovině druhé periody odskočili sršni na 27:17, jenže Novotný s Čeganem byli k nezastavení a postupně snížili na 31:27 (17.). To byl impuls pro oddechový čas píseckých. Nabourali tím rytmus hry a hned po návratu na hřiště si vzali zpět dvojciferný náskok (40:29, 19.). Své vedení do poločasové přestávky pak ještě mírně navýšili na 43:30.

Vstup do třetího dějství byl v režii kaplických hráčů. Velkým nasazením v obraně, a především vysokou úspěšností střelby ubrali z nabytého manka 7 bodů (43:37, 23.) a výrazně tak domácím zatápěli. Sršni nemohli chytit svůj rytmus, naopak spartakovci dotáhli svou jízdu až k vyrovnání – 51:51 (28.). Domácí si nevěděli rady s kaplickou obranou a navíc nepokryli kaplické střelce. Jenže vysoké nasazení na obou polovinách hřiště a okleštěná sestava si vybrali svou daň. Svěřencům trenéra Milsimera začali docházet síly, navíc v poslední minutě třetí periody odstoupil pro pět osobních chyb Ševčík a iniciativu na hřišti začali přebírat domácí. Ti stihli ještě v závěru třetího hracího období odskočit na deset bodů – 61:51. Hosté nic nevzdávali a byli připraveni se o výsledek v posledních deseti minutách poprat. Ještě v polovině závěrečné čtvrtiny drželi přijatelný stav 66:57 (35.), avšak poté je sršní letka zcela převálcovala. Spartakovce navíc eliminoval i počet faulů, kdy hned čtveřice z nich dohrávala poslední pětiminutovku pod hrozbou vyfaulování (se 4 fauly na kontě). Domácí tak získali důležité vítězství o pětadvacet bodů a výrazně tak nakročili k postupu do finále.

Fakta: základní pětka a body: Novotný 26, Čegan 14, Adámek 12, Šulek 5, Ševčík 3; střídali: Vaniš 4, Pintner; trojky: 5 (Adámek 2, Čegan 2, Novotný 1); trestné hody: 21/13 (61,9%); čtvrtiny: I. 20:13, II. 23:17, III. 18:21, IV. 28:13.

Pavel Milsimer k zápasu: „Přijeli jsme oslabeni o dva hráče, kteří jsou celou sezonu střeleckými lídry týmu (Míšek má průměr 15 bodu na zápas a Hejný 14,8 ). Navíc v písecké hale se nám příliš nedaří. Přesto musím klukům poděkovat, neboť hráli na hraně svých možností a pětatřicet minut se drželi ve hře o výhru. Nakonec nás dostihl úbytek sil. Do odvety máme těžkou pozici, ale stále je to hratelné. Předem nic nevzdáváme a doufáme, že nás v cestě do finále podpoří i diváci.“

Druhé semifinále: BK Pelhřimov – Legends ČB 67:76 (0:1)

Odvety semifinále: Legends ČB – BK Pelhřimov, pátek 13.4.; Spartak Kaplice – Písek C, sobota 14.4.2018, ZŠ Školní (19:00).

FOTO: Ondřej Čegan se v Píku ujal role rozehrávače a vedl si velmi dobře (ke 14 bodům si připsal i několik asistencí). Na snímku obchází píseckého Jana Veselého. V pozadí nejlepší střelec Spartaku Petr Novotný (v duelu 26 bodů).