24.10.2018

Spartak na Vysočině neuspěl, pelhřimovské koše mu nesvědčily

A tým - 2017/18, Novinky

Ve druhém kole Jihočeské ligy se kapličtí basketbalisté představili na palubovce ambiciózního Pelhřimova. Dobře rozehraný duel však spartakovci do vítězného konce nedotáhli, když se jim v závěrečné čtvrtině zcela rozpadla hra na útočné polovině. Po dvou kolech tak zůstávají svěřenci trenéra Milsimera na posledním místě tabulky. V dalším utkání přivítají 3. listopadu doma Písek.

BK Pelhřimov – Spartak Kaplice 76:69 (34:40)

Domácí celek před sezonou vyhlásil útok na nejvyšší příčky a zatím se mu ve hře daří. Sestavu pelhřimovského celku tvoří kromě ostřílených borců také draví mladíci, kteří se velmi dobře zabudovali do hry. Kapličtí po nezdaru v úvodním duelu s Legends ČB měli jasný cíl v podobě výhry. Třicet minut se jim hra dařila a směřovali k vytýčené metě, ovšem kolaps v poslední části znamenal druhou porážku.

Soupeř z Vysočiny od počátku střídal dvě pětice hráčů a hledal optimální sestavu. Spartakovci se pomalu rozehřívali a tak úvodní část střetnutí přinesla vyrovnaný basketbal. V její polovině ukazovala tabule stav 12:13. S narůstajícím časem našli svěřenci trenéra Milsimera svůj rytmus hry a postupně se začali domácím vzdalovat. Dvě trefy z perimetru (Adámek a Novotný) je poslali do čtyřbodového vedení po první čtvrtině – 18:22. Druhé dějství přineslo rychlou hru, kdy se útoky přelévaly ze strany na stranu. Spartakovci si dobrou obranou a jednoduchou kombinací na útočné polovině vypracovali dvojciferné vedení (20:30, 13.), které si drželi dalších pět minut. V tomto úseku hry „řádil“ v obraně především Vaniš, který dokázal zcela vymazat domácího obra Fialu. V 18. minutě byl stav 28:38, ovšem v závěru poločasu stihli hráči z města rekordů snížit na rozdíl šesti bodů – 34:40.

Po změně stran se pelhřimovským podařilo rychle dvakrát udeřit a přiblížit se na dostřel jediného koše (38:40, 22.). Kapličtí obrat ve skóre nepřipustili, opět zlepšili obranu a po několika získaných míčích šli do dvojciferného vedení – 38:49 (25.). Lví podíl na této šňůře měl Jakub Šulek, jenž dal v tomto časovém úseku 6 bodů. Domácí lavička sáhla po time outu, čímž přibrzdila rozjeté hosty. Po návratu na hrací plochu začal úřadovat teprve osmnáctiletý Matěj Franc (s 26 body nejlepší střelec domácích a celého duelu) a nastartoval tím pelhřimovský obrat. Za dvě minuty ukazovala tabule již stav 49:52 (27.) a oddechový čas bral Spartak. Po jeho skončení sice Adámek skóroval z perimetru (49:55), jenže domácí našli svůj rytmus hry a opět se vrátili na dostřel jediného koše – 55:57 (29.). Po třech hracích obdobích bylo manko pelhřimovského celku pouze jeden bod – 57:58. Závěrečná část přinesla kolaps kaplických basketbalistů. Ti přestali hrát svou hru, na útočné polovině nesehráli jediný signál a spíše se snažili individuálně prosadit. Navíc se jim přestalo dařit střelecky, čehož hráči z Vysočiny plně využili k dokonání obratu. Hned v úvodu čtvrté periody převážili pomyslný jazýček vah pelhřimovští na svou stranu (63:59 – 33.) a toto vedení již nepustili. Ve 36. minutě ještě svítil na tabuli stav 65:63, ovšem další dvě minuty byly zcela v režii domácích, kteří sedmibodovou šňůrou odskočili do rozhodujícího trháku – 72:63 (38.). Trenér Milsimer sáhl po time outu a snažil se probrat své svěřence. Ti částečně zareagovali a na závěr se pokusili o stíhací jízdu. Minutu před koncem snížil dobře hrající Ševčík na 74:69, ale zkušení pelhřimovští hráči si vítezství již pohlídali. Konečnou podobu dal výsledku domácí Franc jednoduchým košem 3 vteřiny před klaksonem – 76:69. V pelhřimovském dresu se blýskl bývalý hráč Spartaku Miroslav Fidler, jenž zatížil konto svých někdejších spoluhráčů patnácti body.

Základní pětka a body: Adámek 23, Míšek 10, Čegan 8, Ševčík 8, Šulek 8; střídali: Novotný 10, Pintner 2, Vaniš, Beň; trojky: 6 (Adámek 5, Novotný 1); trestné hody: 39/19 (48,7%); čtvrtiny: I. 18:22, II. 16:18, III. 23:18, IV. 19:11

Trenér Pavel Milsimer k zápasu: „Třicet minut jsme hráli basket tak, jak jsme si řekli. Pak přišla poslední čtvrtina a naše hra se totálně sesypala. Nezahráli jsme jediný signál a navíc jsme přestali trefovat koše. Domácí v poslední čtvrtce hráli svůj basket a my se jim přizpůsobili. Využívali své podkošové hromotluky a hlavně proměňovali trestné hody  – my měli v této části bilanci 6/2 zatímco pelhřimovští 10/8.“

Další výsledky: Písek – Tigers ČB 76:81, Legedns ČB – Tábor 83:63

ÚVODNÍ FOTO: momentka z duelu Pelhřimov – Kaplice. Ondřej Čegan střílí trestný hod. na doskoku jsou připraveni Jaroslav Pintner (zády) a Jakub Šulek.

autor: Jan Beň