12.12.2018

Čas adventu zahájil Spartak výhrou v krajské metropoli

A tým - 2017/18, Novinky

Po měsíční pauze vyvolané odloženým duelem s Táborem se kapličtí basketbalisté opět představili v Jihočeské lize. Tentokrát zavítali na palubovku mladého celku českobudějovických Tigers. V době, kdy se ve městech rozsvěcovaly vánoční stromy na znamení začínajícího adventu, svedli okresní reprezentanti ofenzivní bitvu s vítěznou tečkou. V poklidu si tak mohli zapálit první svíčku na adventním věnci.

Tigers Basketball ČB – Spartak Kaplice 82:86 (43:41)

Spartakovci cestovali k utkání s jediným cílem a to výhrou. Protivníkem jim však byl celek plný mladých a dravých hráčů. Pavel Milsimer poslal do duelu své svěřence se zónovou obranou a ta se stala velkou překážkou pro hráče z krajské metropole. Ti sice otevřeli bodový účet zápasu, ovšem po zbytek první periody byli neustále pozadu – 2:7 (2.). V polovině úvodního dějství ukazovala tabule stav 6:15 a domácí stále hledali recept na dobře pracující hostující obranu. Kapličtí si v poklidu vybudovali desetibodové vedení a tímto rozdílem skončila i první desetiminutovka – 15:25. Ve druhé části přistoupili hosté ke změně obrany na osobní a domácí se okamžitě chytli. Postupně začali umazávat z nabytého manka a přibližovali se kaplickým na dostřel – 23:28 (15.). Time hostující lavičky sice hru přerušil, ale obraz hry se tím nenaboural. I po jeho skončení českobudějovičtí borci skórovali jak na běžícím pásu a rázem se dostali do role vedoucího celku – 33:30 (17.). Další oddechový čas Kaplice nejprve přinesl zklidnění na hřišti a vyrovnání stavu (36:36 – 18.), jenže následně domácí opět utekli do pětibodového trháku – 43:38 (19.). V závěru poločasu se Čegan s Míškem postarali o snížení na rozdíl jediného koše – 43:41. Druhé hrací období bylo ve znamení mnoha ztrát hostujících hráčů, ze kterých domácí vytěžili hodně jednoduchých košů.

Po změně stran pokračovala vyrovnaná bitva. Tentokrát se střelci obou týmů střídali v úspěšném zakončování a skóre narůstalo rovnoměrně na obou stranách – 50:49 (24.). Následně se tygrům povedlo odskočit na 55:49 (27.), avšak během minuty bylo vyrovnáno – 55:55 (28.). Košem kapitána Čegana těsně před koncem třetí částí se po dlouhé době dostali hosté do vedení – 59:62. Závěrečnou periodu zvládli lépe svěřenci trenéra Milsimera. Ti od jejího začátku postavili nepropustný val a postupně zvyšovali svůj náskok. Ve 34. minutě bylo jejich vedení již devítibodové (61:70) a měli namířeno k důležité výhře. Ještě lépe to vypadalo dvě minuty a dvacet vteřin před klaksonem, kdy po koši Vaniše poskočilo skóre na 70:82. Závěrečná pasáž však přinesla ještě dramatickou zápletku. Spartakovci chtěli uplatnit taktiku dlouhého útoku se zakončením na konci časového limitu na střelu (24 vteřin), jenže přišlo několik chyb v rychlém sledu a rázem byli českobudějovičtí zpět ve hře – minutu před koncem byl rozdíl pouhý jeden koš – 80:82. Time out kaplické lavičky a jasné instrukce trenéra Milsimera, tak vypadal třicetivteřinový oddechový čas. Poslední minutu utkání jeho svěřenci zvládli na výbornou. Domácí fauly poslali kaplické hráče na čáru trestného hodu, ti ovšem trestali. Ještě dvanáct vteřin před klaksonem drželi tygři naději (82:85), Pavel Míšek však proměnil jednu šestku (82:86) a hráči z krajské metropole již nedokázali odpovědět. Kapličtí se tak mohli radovat z první výhry v soutěžním ročníku 2018/2019.

V českobudějovické hale se hrálo pohledné ofenzivní utkání, které se přítomným divákům muselo líbit. Spartakovci ukázali zkušenost i dobrou fyzickou kondici, když po celý zápas drželi s domácími mladíky krok a v závěru to i vypadalo, že jsou na tom lépe, což byl jeden z klíčových faktorů koncovky. Oba celky měly ve svém středu střelecké lídry, kteří shodně zaznamenali úctyhodných 30 bodů – českobudějovický Filip Kubát a kaplický Roman Adámek (pro zajímavost je mezi oběma dvacetiletý věkový rozdíl). V utkání bylo k vidění 17 úspěšných trojkových střel (7:10).

Fakta: základní pětka a body: Adámek 30, Čegan 20, Míšek 18, Šulek 8, Vaniš 2; střídali: Novotný 6, Ševčík 2, Al Ahmad, Pintner, Holub; trojky: 10 (Adámek 6, Míšek 2, Čegan a Šulek po 1); trestné hody: 25/14 (56,0 %); čtvrtiny: I. 15:25, II. 28:16, III. 16:21, IV. 23:24.

Trenér Pavel Milsimer: „První dějství jsme domácí brzdili zónovou obranou. Poté jsme přešli ke kombinaci obran a českobudějovičtí se chytili. Navíc jsme jim darovali několik míčů a tedy jednoduchých košů. V závěru jsme překvapivě na tom byli lépe fyzicky a to bylo rozhodující. Kluky musím pochválit za zodpovědný přístup a bojovnost, kdy nevynechali jediný souboj. Doufám, že nás výhra nakopne a v dalším kole v této hale znovu uspějeme.“ Příští utkání sehrají kapličtí na stejné palubovce proti celku Legends ČB.  

Další výsledky (včetně minulého kola, kdy Spartak odložil utkání s Táborem na žádost celku z města husitů): Písek – Legends ČB 75:68, Pelhřimov – Tigers ČB 59:65, Tábor – Písek 61:63

ÚVODNÍ FOTO: Pavel Míšek pečetil úspěšnou šestkou výhru Spartaku nad Tigers. V utkání zaznamenal 18 bodů. Na snímku z duelu s Pískem střílí za tři body.

autor: Jan Beň