Sportovní hala ZŠ Školní, Kaplice
A tým
Rozhodčí: Pivovarský, Hána

Kapličtí basketbalisté ustáli nálet píseckých sršňů

Sobotní podvečer patřil v Kaplici basketbalu. Místní Spartak přivítal v dalším kole oblastního přeboru C tým píseckých sršňů. Po velkém boji a nasazení zůstala výhra zaslouženě v Kaplici. Domácí rozhodli o výsledku ve třetí čtvrtině a připsali si třetí výhru v řadě.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek C 67:56 (30:30)

Trenér Pavel Milsimer má od počátku sezony v rotaci pouze osm hráčů. A tato osmička se postavila jedenáctičlennému roji píseckých sršňů. Hosté od úvodu duelu nastoupili se zónovou obranou a tím dělali domácím na útočné polovině problémy. Kapličtí nemohli příliš praktikovat rychlý basketbal a těžko překonávali organizovanou defenzivu hráčů od Otavy. Obraná činnost však byla doménou i domácího celku a tak se hrál vyrovnaný duel (16:15 po první čtvrtině a 30:30 v poločase). V první periodě se oba týmy střídaly ve skórování a tím i ve vedení. V sedmé minutě ztráceli kapličtí čtyři body (11:15), po prvním hracím období však díky trefám Hejného a Čegana měli k dobru plus jeden bod (16:15). Ani druhé dějství nepřineslo změnu obrazu hry. Písečtí střídali zónovou a osobní obranu a stále se jim dařilo nabourávat kaplický systém hry. Body se zapisovaly na obou stranách rovnoměrně a skóre tak pozvolna rostlo. V závěru poločasu se hostujícímu Tóthovi podařilo vsítiti tři body za koš s faulem (bonusový trestný hod) a stanovit tak vyrovnaný stav po dvaceti minutách hry (30:30).

Po změně stran vstoupili spartakovci na hřiště s odhodláním bodově odskočit a to se jim také podařilo. Díky enormnímu nasazení v obraně i útoku, kdy svěřenci trenéra Milsimera nevypustili jediný souboj, rvali se o každý míč, položili základ bodového trháku (třetí čtvrtinu spartakovci vyhráli dílčím skóre 25:15). Raketový start třetí čtvrtiny obstarali Adámek, Novotný a Hejný, kteří se trefili z perimetru a rázem ukazovala tabule stav 41:34 (23.). Hosté sáhli po time outu, podařilo se jim rozjeté domácí přibrzdit a vyrovnat skóre – 43:43 (27.) Odpovědí byl oddechový čas kaplické lavičky. Šulek (s osmnácti body tahoun domácí ofenzivy) proměnil další trojku a nastartoval tím rozhodující bodovou šňůru Spartaku. Ta přinesla odskočení do desetibodového trháku po třiceti minutách hry – 55:45. Závěrečná perioda byla bodově nejchudší (dohromady jen 23 bodů – 12:11). Kapličtí v ní předváděli dobře organizovanou hru, kdy plně využívali čtyřiadvaceti vteřinový limit na útok a tím krátili soupeři čas na korigování výsledku. Sršni agresivní hrou snížili na 58:51 (37.), ale tříbodová střela Míška vrátila domácím dvojciferný náskok (61:51). Na tento zásah už hosté nedokázali odpovědět a i přes nervózní závěrečné dvě minuty již spartakovci své vedení udrželi. Konečnou podobu výsledku dal z čáry trestného hodu Vaniš (67:56).

Fakta: základní pětka a body: Šulek 18, Hejný L. 16, Adámek 9, Míšek 4, Ševčík; střídali: Čegan 13, Novotný 9, Vaniš 1; trojky: 11 (Šulek 4, Adámek a Čegan po 2, Hejný, Novotný a Míšek po 1); trestné hody: 21/8 (38,1%); čtvrtiny: I. 16:15, II. 14:15, III. 25:15, IV. 12:11.

Domácí se tentokrát mohli opřít o svou tradiční zbraň – střelbu za tři body. Jedenáct přesných zásahů s téměř čtyřicetiprocentní úspěšností se ukázalo jako rozhodující faktor. Hosté se z perimetru prosadili pouze pětkrát. Oproti tomu opět přišla mizérie při střelbě trestných hodů – 21/8 (38,1%). V této činnosti se nedařilo ani hostům – 28/10 (35,7%).

6 BK Tábor 4 1 3 214 274 -60 5

FOTO: Jakub Šulek (s míčem) byl tentokrát střeleckým lídrem Spartaku. Z jeho osmnácti bodů byly čtyři trefy z perimetru. Na snímku z utkání s rakouským Gmündem. Autor Petr Kratochvíl.